ΝΑΥΤΙΚΗ ΙΣΧΥΣ

ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ

ΟΠΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ
Tο Πολεμικό Ναυτικό διαθέτει σε υπηρεσία 13 Φρεγάτες, 11 Υποβρύχια, 16 Ταχέα Περιπολικά Κατευθυνομένων Βλημάτων, 17 Κανονιοφόρους και Παράκτια Περιπολικά, 3 Ναρκοθηρευτικά, 5 Αρματαγωγά, 4 Πλοία Ταχείας Μεταφοράς, 6 Πλοία Γενικής Υποστήριξης, 18 Ελικόπτερα Ανθυποβρυχιακού Πολέμου, 1 Αεροσκάφος Ναυτικών Επιχειρήσεων και 2 Συστοιχίες Κατευθυνομένων Βλημάτων Ξηράς.

ΦρεγάτεςMEKO-200ΗΝ ΥΔΡΑ (F452), ΣΠΕΤΣΑΙ (F453), ΨΑΡΑ (F454), ΣΑΛΑΜΙΣ (F455)
S ΕΛΛΗ (F450), ΛΗΜΝΟΣ (F451), ΑΔΡΙΑΣ (F459), ΑΙΓΑΙΟΝ (F460), ΝΑYΑΡΙΝΟN (F461), ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΩΤΗΣ (F462), ΚΑΝΑΡΗΣ (F464), ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ (F465), ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΦΩΚΑΣ (F466)
ΥποβρύχιαΤύπου 214ΗΝ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ (S120), ΠΙΠΙΝΟΣ (S121), ΜΑΤΡΩΖΟΣ (S122), ΚΑΤΣΩΝΗΣ (S123)
Τύπου 209/1500 ΩΚΕΑΝΟΣ (S118)
Τύπου 209/1200 ΠΟΣΕΙΔΩΝ (S116), AMΦΙΤΡIΤΗ (S117), ΠΟΝΤΟΣ (S119)
Τύπου 209/1100 ΝΗΡΕΥΣ (S111), TΡΙΤΩΝ (S112), ΠΡΩΤΕΥΣ (S113)
Ταχέα Περιπολικά Κατευθυνομένων ΒλημάτωνSuper Vita ΡΟΥΣΣΕΝ (P67), ΔΑΝΙΟΛΟΣ (P68), ΚΡΥΣΤΑΛΛΙΔΗΣ (P69), ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ (P70), ΡΙΤΣΟΣ (Ρ71), ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ (P78), [ΒΛΑΧΑΚΟΣ (P79)]
Combattante III ΛΑΣΚΟΣ (Ρ20), ΜΠΛΕΣΣΑΣ (Ρ21), MYKONIOΣ (Ρ22), ΤΡΟΥΠΑΚΗΣ (Ρ23)
Combattante IIIB ΚΑΒΑΛΟΥΔΗΣ (Ρ24), ΝΤΕΓΙΑΝΝΗΣ (Ρ26), ΞΕΝΟΣ (Ρ27), ΣΙΜΙΤΖΟΠΟΥΛΟΣ (Ρ28), ΣΤΑΡΑΚΗΣ (Ρ29)
S148 ΜΑΡΙΔΑΚΗΣ (P75)
Κανονιοφόροι και Παράκτια ΠεριπολικάΗSY 56A ΜΑΧΗΤΗΣ (Ρ266), ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Ρ267), ΑΗΤΤΗΤΟΣ (Ρ268), ΚΡΑΤΑΙΟΣ (Ρ269)
HSY 56 ΚΑΣΟΣ (P57), ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ (P61)
OSPREY-55 ΑΡΜΑΤΩΛΟΣ (Ρ18), ΝΑΥΜΑΧΟΣ (P19)
S148 BOTΣΗΣ (Ρ72), ΠΕΖΟΠΟΥΛΟΣ (Ρ73)
ASHEVILLE ΤΟΛΜΗ (Ρ229), ΟΡΜΗ (Ρ230)
ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ (Ρ286), ΣΤΑΜΟΥ (Ρ287)
NASTY ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ (Ρ196), ΠΗΓΑΣΟΣ (Ρ199), ΤΟΞΟΤΗΣ (Ρ228)
ΝαρκοθηρευτικάOsprey EYNIKH (M61), KΑΛΥΨΩ (Μ64)
Hunt ΕΥΡΩΠΗ (M62)
Πλοία Αμφίβιων ΕπιχειρήσεωνΑρματαγωγά ΧΙΟΣ (L173), ΣΑΜΟΣ (L174), ΙΚΑΡΙΑ (L175), ΛΕΣΒΟΣ (L176), ΡΟΔΟΣ (L177)
Πλοία Ταχείας Μεταφοράς ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ (L180), ΙΘΑΚΗ (L181), ΚΕΡΚΥΡΑ (L182), ΖΑΚΥΝΘΟΣ (L183)
Πλοία Υποστηρίξεως και ΒοηθητικάΠλοία Γενικής Υποστήριξης ΠΡΟΜΗΘΕΥΣ (Α374), ΑΞΙΟΣ (Α464), ΑΛΙΑΚΜΩΝ (Α470), ΑΤΛΑΣ Ι (A471), ΗΡΑΚΛΗΣ (Α472), ΑΙΑΣ (Α473) Πετρελαιοφόρα ΖΕΥΣ (Α375), ΩΡΙΩΝ (Α376), ΟΥΡΑΝΟΣ (Α416), ΥΠΕΡΙΩΝ (Α417) Υδροφόρα ΚΕΡΚΙΝΗ (Α433), ΠΡΕΣΠΑ (Α434), ΤΡΙΧΩΝΙΣ (Α466), ΔΟΪΡΑΝΗ (Α467), ΚΑΛΛΙΡΡΟΗ (Α468), ΣΤΥΜΦΑΛΙΑ (Α469) Πλοία Αλιείας Τορπιλών ΕΥΡΩΤΑΣ (Α460), ΑΡΑΧΘΟΣ (Α461), ΝΕΣΤΟΣ (Α463) Υδρογραφικά-Ωκεανογραφικά ΠΥΘΕΑΣ (Α474), ΣΤΡΑΒΩΝ (Α476), ΝΑΥΤΙΛΟΣ (Α478), ΑΚΑΤΟΣ 14 (Α14) Μεταφοράς Προσωπικού ΠΑΝΔΩΡΑ (Α419), ΠΑΝΔΡΟΣΟΣ (Α420), ΣΕΡΙΦΟΣ (L195), ΝΑΞΟΣ (L178) Πλοία Φάρων ΛΥΚΟΥΔΗΣ (Α481), ΚΑΡΑΒΟΓΙΑΝΝΟΣ (Α479) Φραγματοθέτιδες ΘΕΤΙΣ (Α307) Εκπαιδευτικά ΚΥΚΝΟΣ Ι (Α484) Ρυμουλκά ΚΑΔΜΟΣ (Α428), ΑΝΤΑΙΟΣ (Α438), ΑΧΙΛΛΕΥΣ (Α431), ΘΗΣΕΥΣ (Α441), ΚΕΚΡΩΨ (Α435), TITAN (A443), ΡΩΜΑΛΕΟΣ (Α442), ΟΔΥΣΣΕΥΣ (Α425), ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Α440), ΑΤΡΕΥΣ (Α439), ΠΕΛΙΑΣ (Α437), ΙΑΣΩΝ (Α424), ΓΙΓΑΣ (Α432), ΑΙΑΣ (Α412)
Σκάφη Ανορθοδόξου ΠολέμουΑΙΟΛΟΣ (Ρ62), ΑΣΤΡΑΠΗ (Ρ63), ΕΣΠΕΡΟΣ (Ρ64), ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ (Ρ65)
Αεροπορικά ΜέσαΑεροσκάφη Ναυτικών Επιχειρήσεων 1 P-3B Orion
Ελικόπτερα Ανθυποβρυχιακού Πολέμου 11 S-70B/B-6 Aegean Hawk, 7 AB-212ASW
Μη Επανδρωμένα Αεροχήματα [5 Α900]
Συστοιχίες Κατευθυνομένων Βλημάτων Ξηράς2 Exocet MM40 Block 2
Οι πίνακες περιλαμβάνουν τα Πολεμικά Πλοία ανά τύπο με τους πλευρικούς τους αριθμούς. Σε αγκύλες αναφέρονται εκείνα που βρίσκονται σε τελικό στάδιο ναυπήγησης.

ΟΡΓΑΝΩΣΗ
Στο Γενικό Επιτελείο Ναυτικού υπάγονται 3 Μείζονες Διοικήσεις:
• Αρχηγείο Στόλου: Διοίκηση Φρεγατών, Διοίκηση Υποβρυχίων, Διοίκηση Ταχέων Σκαφών, Διοίκηση Πλοίων Επιτήρησης, Διοίκηση Ναρκοπολέμου, Διοίκηση Αμφίβιων Δυνάμεων, Διοίκηση Υποβρυχίων Καταστροφών, Διοίκηση Αεροπορίας Ναυτικού, Σχολή Εξάσκησης Ναυτικής Τακτικής, Ναυτική Διοίκηση Αιγαίου, Ναυτική Διοίκηση Ιονίου, Ναυτική Διοίκηση Βορείου Ελλάδος.
• Διοίκηση Διοικητικής Μέριμνας Ναυτικού: Ναύσταθμος Σαλαμίνας και Προκεχωρημένη Ναυτική Βάση Σύρου, Ναύσταθμος Κρήτης και Προκεχωρημένη Ναυτική Βάση Κυριαμαδίου, Υπηρεσία Ναυτικών Τεχνικών Εγκαταστάσεων Λέρου, Κέντρο Εφοδιασμού Ναυτικού, Κεντρικός Σταθμός Αυτοκινήτων Ναυτικού, Προμηθευτικός Οργανισμός Ναυτικού.
Διοίκηση Ναυτικής Εκπαίδευσης: Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού, Ναυτική Σχολή Πολέμου, Κέντρα Εκπαίδευσης ΠΑΛΑΣΚΑΣ και ΠΟΡΟΣ, Ναυτική Βάση Κανελλόπουλος, Υπηρεσία Ναυτονομίας.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
Eπαγγελματικό προσωπικό: 14.250
Στρατεύσιμοι θητείας: 2.050
Σύνολο: 16.300

ΔΙΟΙΚΗΣΗ
Αρχηγός ΓΕΝ Αντιναύαρχος Στυλιανός Πετράκης
Αρχηγός Στόλου Αντιναύαρχος Παναγιώτης Λυμπέρης
Υπαρχηγός-Επιτελάρχης ΓΕΕΘΑ Αντιναύαρχος Ιωάννης Δρυμούσης
Διοικητής ΔΔΜΝ Αντιναύαρχος Γεώργιος  Μπαμπλένης
Υπαρχηγός ΓΕΝ Υποναύαρχος Γεώργιος Καμπουράκης
Γενικός Επιθεωρητής ΠΝ Υποναύαρχος Δημήτριος Σούφρας
Υπαρχηγός ΑΣ Υποναύαρχος Δημήτριος-Ελευθέριος Κατάρας


ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ

ΟΠΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ
Το Τουρκικό Ναυτικό διαθέτει σε υπηρεσία 16 Φρεγάτες, 10 Κορβέτες, 12 Υποβρύχια, 19 Ταχέα Περιπολικά Κατευθυνομένων Βλημάτων, 16 Παράκτια Περιπολικά, 11 Ναρκοθηρευτικά, 5 Αρματαγωγά, 21 Αποβατικά Σκάφη, 3 Πλοία Γενικής Υποστήριξης, 32 Ελικόπτερα Ανθυποβρυχιακού Πολέμου, 10 Αεροσκάφη Ναυτικών Επιχειρήσεων και 16 Μη Επανδρωμένα Αεροχήματα.

Φρεγάτες[Istif ISTANBUL (F515)]
Gabya GAZİANTEP (F490), GİRESUN (F491), GEMLİK (F492), GELİBOLU (F493), GÖKÇEADA (F494), GEDİZ (F495), GÖKOVA (F496), GÖKSU (F497)
MEKO-200TN TrackII BARBAROS (F244), ORUÇREİS (F245), SALİHREİS (F246), KEMALREİS (F247)
MEKO-200TN TrackI YAVUZ (F240), TURGUTREİS (F241), FATİH (F242), YILDIRIM (F243)
ΚορβέτεςΑda HEYBELİADA (F511), BÜYÜKADA (F512), BURGAZADA (F513), KINALIADA (F514)
Burak BOZCAADA (F500), BODRUM (F501), BANDIRMA (F502), BEYKOZ (F503), BARTIN (F504), BAFRA (F505)
ΥποβρύχιαΤύπου 209/1400mod GÜR (S357), ÇANAKKALE (S358), BURAKREİS (S359), I.İNÖNÜ (S360)
Τύπου 209/1400 PREVEZE (S353), SAKARYA (S354), 18 MART (S355), ANAFARTALAR (S356)
Τύπου 209/1200 BATIRAY (S349), YILDIRAY (S350), DOĞANAY (S351), DOLUNAY (S352)
Ταχέα Περιπολικά Κατευθυνομένων ΒλημάτωνKiliç KILIÇ (P330), KALKAN (P331), MIZRAK (P332), TUFAN (P333), MELTEM (P334), İMBAT (P335), ZIPKIN (P336), ATAK (P337), BORA (P338)
Yildiz YILDIZ (P348), KARAYEL (P349)
Rüzgar RÜZGAR (P344), POYRAZ (P345), GURBET (P346), FIRTINA (P347) Doğan DOĞAN (P340), MARTI (P341), TAYFUN (P342), VOLKAN (P343)
Παράκτια ΠεριπολικάTuzla TUZLA (P1200), KARABURUN (P1201), KÖYCEĞİZ (P1202), KUMKALE (P1203), TARSUS (P1204), KARABİGA (P1205), KARŞIYAKA (P1206), TEKİRDAĞ (P1207), KAŞ (P1208), KİLİMLİ (P1209), TÜRKELİ (P1210), TAŞUCU (P1211), KARATAŞ (P1212), KARPAZ (P1213), KARADENIZ EREĞLİ (P1214), KUŞADASI (P1215)
ΝαρκοθηρευτικάAydin ALANYA (M265), AMASRA (M266), AYVALIK (M267), AKÇAKOCA (M268), ANAMUR (M269), AKÇAY (M270)
Engin EDİNCİK (M260), EDREMİT (M261), ENEZ (M262), ERDEK (M263), ERDEMLİ (M264)
Πλοία Αμφίβιων Επιχειρήσεων και Αποβατικά Σκάφη[Πλοίο Αμφίβιας Επίθεσης ANADOLU (L400)]
Αρματαγωγά SARUCABEY (NL123), KARAMÜRSELBEY (NL124), OSMANGAZİ (NL125), BAYRAKTAR (L402), SANCAKTAR (L403)
Αποβατικά Σκάφη
151 Ç151, Ç152, Ç153, Ç154, Ç155, Ç156, Ç157, Ç158 140 Ç140, Ç141, Ç142, Ç143, Ç144, Ç145, Ç146, Ç147, Ç148, Ç149, Ç150 EDIC Ç132, Ç138
Πλοία Υποστηρίξεως και ΒοηθητικάΠλοία Γενικής Υποστήριξης AKAR (Α580), YB. KUDRET GÜNGÖR (Α595) YZB. GÜNGÖR DURMUŞ (A574), [ÜTGM. ARİF EKMEKÇİ (A575)] Πετρελαιοφόρα ALB. HAKKI BURAK (A571), YZB. İHSAN TULUNAY (A572) Διάσωσης Υποβρυχίων ALEMDAR (A582) Ναυαγιαίρεσης-Διάσωσης IŞIN (A583), AKIN (A584) Υδρογραφικά-Ωκεανογραφικά ÇEŞME (A599), ÇUBUKLU (A594) Μεταφοράς Προσωπικού İSKENDERUN (Α1600) Συλλογής Πληροφοριών-Δοκιμών-Εκπαίδευσης UFUK (A591) Εκπαίδευσης SOKULLU MEHMET PAŞA (A577), CEZAYİRLİ GAZİ HASAN PAŞA (A579) Επείγουσας Απόκρισης-Εκπαίδευσης Δυτών DALĢIC-1 (Y15), DALĢIC-2 (Y16) Φραγματοθέτιδες AĞ-5 (A1580), AĞ-6 (A1581)  Ρυμουλκά DARICA (A578), AKBAŞ (A586), İNEBOLU (A590), ÖNDER (A1540), ÖNCÜ (A1541), ÖZGEV (A1542), ÖDEV (A1543), ÖZGÜR (A1544), KIZILIRMAK (A1560), YEŞİLIRMAK (A1561)
Σκάφη Ανορθοδόξου Πολέμου2 MRTP-24/U, 2 MRTP-22/U
Αεροπορικά μέσαΑ/Φ Ναυτικών Επιχειρήσεων 6 CN-235, 4 ATR 72 Α/Φ Γενικής Χρήσης 3 ATR 72 Α/Φ Εκπαίδευσης 4 TB-20
Ε/Π Ανθυποβρυχιακού Πολέμου 24 S-70B-8/28D Seahawk, 9 AB-212ASW
Μη Επανδρωμένα Αεροχήματα 1 Aksungur, 9 Bayraktar TB2, 6 ANKA-B/S
Οι πίνακες περιλαμβάνουν τα Πολεμικά Πλοία ανά τύπο με τους πλευρικούς τους αριθμούς. Σε αγκύλες αναφέρονται εκείνα που βρίσκονται σε τελικό στάδιο ναυπήγησης.

ΟΡΓΑΝΩΣΗ
Στην Διοίκηση Ναυτικών Δυνάμεων υπάγονται 4 Μείζονες Διοικήσεις:
Αρχηγείο Στόλου: Διοίκηση Πολεμικού Στόλου, Διοικήσεις Βορείου, Δυτικού και Νοτίου Συγκροτήματος, Διοίκηση Υποβρυχίων, Διοίκηση Πυραυλακάτων, Διοίκηση Πλοίων Ναρκοπολέμου, Διοίκηση Αεροπορίας Ναυτικού, Διοίκηση Πλοίων Λογιστικής Υποστήριξης, Ναύσταθμος Gölcük, Διοίκηση Ναυπηγείων Gölcük, Κέντρο Εφοδιασμού Ναυτικού.
Διοίκηση Βόρειας Θαλάσσιας Περιοχής: Διοίκηση Στενών Κων/πολης, Διοίκησης Στενών Δαρδανελλίων, Διοίκηση Εύξεινου Πόντου, Διοίκηση Βατραχανθρώπων Αμυντικών Αποστολών (SAS), Διοίκηση Βατραχανθρώπων Επιθετικών Αποστολών (SAT), Ναυπηγεία Κωνσταντινούπολης, Υδρογραφική και Ωκεανογραφική Υπηρεσία, Ναυτικό Μουσείο.
Διοίκηση Νότιας Θαλάσσιας Περιοχής: Διοίκηση Συγκροτήματος Αμφίβιας Αποστολής, Ταξιαρχία Πεζοναυτών, Διοίκηση Περιοχής Μεσογείου, Διοίκηση Περιοχής Αιγαίου, Διοίκηση Πλοίων Ναυτικής Περιπολίας, Ναυπηγεία Σμύρνης, Διοίκηση Επισκευών και Συντήρησης, Ναύσταθμος Aksaz, Ναύσταθμος Αλεξανδρέττας.
Διοίκηση Ναυτικής Εκπαίδευσης: Ναυτική Σχολή Πολέμου, Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού, 1ο Σύνταγμα Εκπαιδεύσεως Ναυτών (Αλεξανδρέττα), Τάγματα Εκπαιδεύσεως Ναυτών (Κων/πολη και Σμύρνη).

Οργάνωση Διοίκησης Αεροπορίας Ναυτικού

ΑεροδρόμιαΜονάδεςΑεροπορικά Μέσα
Α/Δ Topel/Νικομήδεια301 Μοίρα
351 Μοίρα
CN-235, ATR 72, TB-20
S-70Β, AB-212
Α/Δ Dalaman/Μούγλα302 Μοίρα
312 Μοίρα
352 Μοίρα
CN-235
Aksungur, Bayraktar TB2, ANKA-B/S
S-70Β
Α/Δ Çanakkale/Δαρδανέλλια313 Μοίρα
Συγκρότημα Ε/Π Ναυτικού
Bayraktar TB2
S-70B

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
Επαγγελματικό προσωπικό: 20.000
Στρατεύσιμοι θητείας: 22.000
Σύνολο: 42.000

ΔΙΟΙΚΗΣΗ
Διοικητής Διοίκησης Ναυτικών Δυνάμεων Nαύαρχος Adnan Özbal
Αρχηγός Στόλου Ναύαρχος Ercüment Tatlıoğlu
Επιτελάρχης Διοίκησης Ναυτικών Δυνάμεων Αντιναύαρχος Aydın Şirin
Διοικητής Διοίκησης Νότιας Θαλάσσιας Περιοχής Αντιναύαρχος Kadir Yıldız
Διοικητής Διοίκησης Βόρειας Θαλάσσιας Περιοχής Υποναύαρχος İbrahim Özdem Koçer
Διοικητής Διοίκησης Ναυτικής Εκπαίδευσης Υποναύαρχος Ayhan Gedik
Διευθυντής Δνσης Επιχειρήσεων Υποναύαρχος Hasan Özyurt
Διοικητής Διοίκησης Συγκροτήματος Αμφίβιας Αποστολής Αρχιπλοίαρχος Serhat Sözbir
Διευθυντής Δνσης Ελλάδας-Κύπρου Τ/ΓΕΕΘΑ Αρχιπλοίαρχος Mevlüt Savaş Bilican
Διοικητής Ταξιαρχίας Πεζοναυτών Αρχιπλοίαρχος İbrahim Özdoğan


ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΒΑΘΜΩΝ

Αξιωματικών

NATO
ΕΛΛΑΔΑΤΟΥΡΚΙΑ
OF-9ΝαύαρχοςOramiral
OF-8ΑντιναύαρχοςKoramiral
OF-7ΥποναύαρχοςTümamiral
OF-6ΑρχιπλοίαρχοςTuğamiral
OF-5ΠλοίαρχοςAlbay
OF-4ΑντιπλοίαρχοςYarbay
OF-3ΠλωτάρχηςBinbaşı
OF-2ΥποπλοίαρχοςYüzbaşı
OF-1Ανθυποπλοίαρχος
Σημαιοφόρος
Üsteğmen
Teğmen

Ανθυπασπιστών/Υπαξιωματικών

OR-9ΑνθυπασπιστήςAstsubay Kıdemli Başçavuş
OR-8ΑρχικελευστήςAstsubay Başçavuş
OR-7ΕπικελευστήςAstsubay Kıdemli Üstçavuş
Astsubay Üstçavuş
OR-6ΚελευστήςAstsubay Kıdemli Çavuş
Astsubay Çavuş
OR-5Kıdemli  Uzman Çavuş/Uzman Çavuş
OR-4ΔίοποςÇavuş
OR-3(Kıdemli) Uzman Onbaşı
OR-2Onbaşı
OR-1ΝαύτηςEr

Τελευταία ενημέρωση: 27IAN22